ERICH „BOBOŠ“ PROCHÁZKA a MAREK WOLF

Bluesové duo Erich "Boboš" Procházka a Marek Wolf (SK)

 

Slovenský bluesman Erich "Boboš" Procházka je jedním z nejlepších evropských hráčů na foukací harmoniku.

Na bluesové scéně se pohybuje od začátku 90. let, kdy stál v čele výborné kapely Electric Blues Band.

Jeho tvorba a hlavně její neustálý a často překvapivý vývoj nelze srovnat s nikým dalším na česko-slovenské scéně. Ve svém zatím posledním projektu spojil své síly s talentovaným kytaristou mladé generace Markem Wolfem, aby vytvořili originálně znějící duo, které je sice repertoárově ukotveno hluboko v bluesové tradici, výrazově ji však daleko přesahuje. 

Skladby z repertoáru takových klasiků jako je Howlin´ Wolf, Robert Johnson, J.B.Lenoir či Chuck Berry si upravili natolik, že mohou bez rozpaků uvádět v kreditech i sami sebe jako spoluautory. Nebýt textu, asi by je poznal málokdo! Duo z nich vytahuje temnou prapodstatu, kterou velmi originálně přetavuje prakticky do nového tvaru. Vše je na hony vzdáleno konformnímu bluesování a prozrazuje, že invence se u těchto dvou hudebníků neprojevuje jen v samotné hře na nástroje, ale v celkovém konceptu skutečné tvorby, byť s převzatým materiálem.

 

Duo Procházka & Wolf vydalo v Čechách v roce 2015 album (LIVE, Indies Happy Trails), které dokumentuje přesně to, proč jsou tito hudebníci výjimeční a proslulí: v meditativních sólech a loopech Wolf mistrovsky ovládá zkreslený zvuk své dvojkrké kytary, zatímco Boboš se svou excelentní hrou na harmoniku a svým neuvěřitelně tmavým hlasem se zmocňuje duší všech posluchačů. 

A nyní přichází s novinkovým, v pořadí již čtvrtým, albem "CONVERSION". Album před několika dny vydala firma Indies Happy Trails a právě na našem festivalu Blues train bude slavnostně pokřtěno a uvedeno do života....