MARTIN KRATOCHVÍL    JAZZ Q

 Martin Kratochvíl je česká jazzová legenda. Je komponistou a vedoucím skupiny JAZZ Q. Absolvoval Berklee Collage of Musik v Bostonu/USA (kompozici) a filozofickou fakultu Karlovy univerzity v Praze. Mimo jiné pracuje jako úspešný podnikatel se svým nahrávacím studiem Budikov a i jako filmař.

 

 Jeho skupina JAZZ Q má v historii českého jazzu a rocku neobvyklou pozici. V letech 1970 - 1983 vzniklo 7 LP, které byly nejen od kritiků velice chválené, ale i komerčně velice úspešné. Martin Kratochvíl založil skupinu JAZZ Q společně s Jiřím Stivínem; nejdříve byla hudba silně ovlivněna různými jazzovými směry. V této době vznikly LP jako "Coniunctio" (1970), společná práce skupin "JAZZ Q" a "Blue Effekt". Tato spojení jazzu a rocku je spontánní a často velice dobrodružné.

 Později se vyvinula JAZZ Q, přes všechny personální změny, svou typickou, čistou, vyrovnanou, kreativně vynalezavou vyrovnanost, kterou si ponechala dodnes.

 

 Záznamy z let 1971-1991 byly před nedávnem shromážděny na 8 LP. Jednou z typických prací z této doby je LP "Pozorovatelna". Po nějaký čas mohla JAZZ Q svými výstupy nahradit nedostatek rockove hudby v bývalém ČSSR. Od alba "Elegie" (1976) je JAZZ Q znova instrumentální skupinou se skladbami Martina Kratochvíla.

 V této době se nechá Martin Kratochvíl inspirovat nejen Leošem Janáčkem, ale i Milesem Davisem. Poslednim dílem je zatím LP "Hvězdoň" (1981).

 Martin Kratochvíl stále jěště také hraje v duu s americkým kytaristou Tony Ackermanem. Joe Kučera se velmi potěšil ze setkání se starými přáteli, když ke konci 90 let s velkým úspěchem hostovali na slavném pražském festivalu Jazzmeeting Berlín-Praha.

 

wikipedia Martin Kratochvil 

wikipedia Jazz Q

myspace Martin Kratochvil


So, 18.11.23                                     Berlin - Quasimodo TBC