PETRA ERNYEI

 Petra Ernyei má éterický hlas fascinující barvy a publikum ji zná především jako vynikající interpretku swingových písní. Její zpěv zahrnuje nejrůznější polohy, tvary, tváře a nálady. Debutovala na jazzovém festivalu v Sacramentu, když jí bylo 18 let. Všestranná umělkyně má za sebou různé projekty a programy.

 

 Petra Ernyei o sobě:

Narodila jsem se v Praze, moje matka je Češka, otec se narodil v Anglii maďarsko-slovenským rodičům. Vyrůstala jsem v hudebním prostředí, můj otec Andrej Ernyei byl známý hudebník, který hrál tradiční jazz. Od malička jsem byla přítomna hudebním zkouškám a koncertům, a to pravděpodobně předurčilo mou budoucnost.

 Můj první koncert v osmnácti letech byl na jazzovém festivalu v Sacramentu v USA, a to byl začátek mé profesionální kariéry jazzové zpěvačky. Otec mi jednoho dne řekl: "Chceš s námi jet do Ameriky? Zpívat? Jestli ano, nauč se deset jazzových písní a pojedeme." A tak jsem se rozhodla, že pojedu. Tak jsem se to naučila a jela :)

 

 Po návratu jsem začala zpívat v původním Pražském synkopickém orchestru, ze kterého právě odešel Ondřej Havelka. To byla velká zkušenost. Ochutnala jsem nejstarší jazzovou hudbu a naučila se z kazet písničky, které jsem slyšela od muzikantů, kteří u nás zkoušeli. Vzpomínám si, jak jsem šla přes Karlův most z Malostranské besedy, kde OPSO zkoušeli, a můj batoh byl až po okraj naplněn kazetami současných zpěváků.

 Pak jsem přešla na swing - Pražský swingový orchestr - a od roku 2008 do roku 2019 jsem měla vlastní kapelu, Petra Ernyei Quartet, se kterou jsem natočila CD So Many Stars.

 

 Od roku 2020 spolupracuji s kytaristou Adamem Tvrdým, což mě přivedlo k volnějšímu přístupu k jazzovému zpěvu. Během pandemie jsem každý týden vysílala živě ze svého bytu a občas jsem si přibrala kamaráda a fantastického basistu Petra Dvorského. A tehdy vznikl nápad natočit CD. Nemohli jsme hrát živě, takže jsme měli spoustu času na vymýšlení repertoáru a aranžmá. Výsledkem je krásné CD - This is Me - na kterém spojuji své jazzové a židovské kořeny. Je to pocta židovským skladatelům. Jazzové, muzikálové a tradiční.

 

 Moje láska k hudbě je nepopsatelná. Když vstoupím na pódium, vím, že to je to, co opravdu miluji. Rytmus, harmonie, souhra a ohromené publikum.

 

7.7.23  Centre Bagatelle: Joe Kučera & Petra Ernyei Ensemble

Petra Ernyei (voc), Joe Kučera (sax), Vladimír Strnad (p),

Jan Greifoner (b), Andrea Marcelli (dr) 

 

27.10.23 Jazztreff Karlshorst: Petra Ernyei Quartett 

Petra Ernyei (voc), Vladimír Strnad (p),   

Adam Tvrdý (g), Jan Greifoner (b), Andrea Marcelli (dr)

 

Video:

GeorgiaonMyMind: youtu.be/YdxFFuaCFBQ

Once I Love: youtu.be/4q3ZEH8A7sQ

What A Wonderful World: youtu.be/1u9NA6YQHB8                                             


Pá, 7.7.23         Berlin - Frohnau, Centre Bagatelle            FOTOIMPRESSIONEN

Pá, 27.10.23      Berlin - Karlshorst, Jazztreff Karlshorst